Na terenie województwa pomorskiego oferujemy pomiar i montaż na życzenie klienta

Okna dachowe. Czym je osłonić? Na co zwrócić uwagę?

Okna dachowe są doskonałym sposobem na wprowadzenie naturalnego światła do pomieszczeń poddasza oraz poprawienie ich wentylacji. Jednakże, aby pełniły swoje funkcje w optymalny sposób, ważne jest odpowiednie zabezpieczenie ich przed nadmiernym nasłonecznieniem. Właściwie dobrana osłona na okno dachowe może przynieść wiele korzyści, dlatego też warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas jej wyboru.

Rodzaje osłon na okna dachowe

Przede wszystkim, należy zdecydować się na odpowiedni rodzaj osłony, który będzie spełniał twoje oczekiwania wizualne i funkcjonalne. Istnieje kilka popularnych opcji, takich jak:

  • plisa dachowa
  • plisa dachowa z prowadnicami
  • roleta skylight
  • roleta dekolux

Plisy dachowe charakteryzują się plisowaną tkaniną, która sama w sobie jest dekoracją okna. Niektóre z tkanin plisowanych ze względu na swoje właściwości mogą odbijać promienie słoneczne czy zaciemniać pomieszczenie. Tkaniny typu plaster miodu mogą także ograniczać nagrzewanie się pomieszczeń.
Rolety dachowe typu skylight lub dekolux zapewniają ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz umożliwiają regulację ilości światła wpadającego do pomieszczenia. Podobnie jak w przypadku plis, wybór odpowiedniej tkaniny umożliwia całkowite zaciemnienie poddasza. Odpowiedni mechanizm pozwala na zatrzymanie rolety w dowolnej pozycji.

Materiał i kolor

Wybór materiału osłony ma wpływ na jej trwałość, izolację termiczną oraz estetykę. Dobrze wykonane osłony z wysokiej jakości materiałów zapewnią ochronę przed ciepłem latem i zimnem w czasie zimy. Co więcej, dobór koloru osłony może wpłynąć na wystrój wnętrza, dlatego warto wybrać taki, który harmonizuje z resztą pomieszczenia. Tkaniny zaciemniające w plisach to tkaniny podgumowane lub ze sreberkiem w środku – w przypadku plastrów miodu, dla rolet skylight lub dekolux zaciemniające są tkaniny podgumowane.

Pomiar i montaż

Aby dobrze zmierzyć okno do zamówienia osłony okiennej podajemy wymiary od kantu do kantu ramy okiennej na wysokości i szerokości – dla rolety skylight oraz plisy dachowej z prowadnicami. Plisa dachowa bez prowadnic montowana jest przy szybie, w tym przypadku należy podać wymiary szyby z uszczelkami. Warto też podać nazwę producenta okna oraz numer tabliczki znamionowej okna.
Montaż osłon dachowych różni się od siebie. Plisa dachowa III montowana jest przy szybie, inwazyjnie, do ramy okna. Plisa dachowa IV z prowadnicami montowana jest do ramy okna, inwazyjnie (prowadnice są przykręcane po bokach a uchwyty, na górnej i dolnej ramie.
Roleta Skylight montowana jest inwazyjnie- prowadnice są przykręcane po bokach, a maskownica z rurką jest przytrzymywana przez prowadnice.

Wybierając osłony okienne na okna dachowe należy zwrócić szczególną uwagę na funkcje jakie spełniają pomieszczenia na poddaszu oraz na temperatury powstające w tych pomieszczeniach. Dobrze dobrane osłony okienne mogą nie tylko zaciemniać pomieszczenia – szczególnie sypialnie, ale także ograniczać nasłonecznienie i nagrzewanie się pomieszczeń. Zimą osłony mogą zmniejszać ilość zimna dostającego się do środka. Dodatkowo osłony okienne mogą wygłuszać odgłosy deszczu, które są bardziej uciążliwe w pomieszczeniach z oknami dachowymi.

Skontaktuj się z nami