Żaluzje aluminiowe i drewniane – kilka właściwości
Żaluzje, zarówno aluminiowe jak i drewniane powróciły do łask na dobre. Jest to ponadczasowe rozwiązanie, które sprawdza się w różnego rodzaju pomieszczeniach oraz pasuje do małych jak i większych przeszkleń. Różnorodna kolorystyka lameli i dodatkowych elementów dekoracyjnych gwarantuje możliwość dopasowania do praktycznie każdego stylu wnętrza. Wśród żaluzji wyróżniamy 4 rodzaje: żaluzje aluminiowe 25 mm, żaluzje aluminiowe 50 mm, żaluzje drewniane 50 mm i bambusowe 25 mm oraz żaluzje drewniane i bambusowe 50 mm. Żaluzje poziome możesz dowolnie konfigurować: kolor lameli, kolor drabinki sznurkowej i taśmowej (elementy tekstylne, na których opierają się lamele), a nawet kolor maskownicy.
Żaluzje aluminiowe 25 mm
Żaluzje wykonane z taśmy aluminiowej o szerokości 25 mm. Nasza taśma charakteryzuje się wysoką jakością, jej grubość zapewnia większą sztywność i stabilność w porównaniu do innych oferowanych na rynku. Dostępne kolory taśmy aluminiowej 25 mm:
Żaluzje te możesz zamontować w świetle szyby – między listwami przyszybowymi. Musisz tylko zwrócić uwagę że głębokość listew jest większa niż 15 mm. Poza tym możesz zamontować żaluzję na skrzydle okna – nawierzchniowo, dodatkowo możesz wyposażyć system w prowadzenie boczne: żyłkę PCV lub linkę stalową, aby żaluzja nie strącała przedmiotów na parapecie gdy okno zostanie uchylone, na ścianie lub do sufitu. Nie zapominajmy również o oknach, które się uchylają. Tutaj możesz wykorzystać prowadzenie boczne, które utrzyma żaluzję przy szybie podczas otwarcia okna. W żaluzjach 25 mm wykorzystywane są tylko drabinki sznurkowe. Standard żaluzji aluminiowej 25 nie obejmuje maskownicy drewnianej, w tym systemie nie ma możliwości dobrania drabinki taśmowej.
Żaluzje aluminiowe 50 mm
Żaluzje wykonane są z taśmy aluminiowej o szerokość 50 mm. Osłony okienne tego rodzaju przeznaczone są do montażu tylko do ściany lub do sufitu. Żaluzję możesz skonfigurować sobie bardzo indywidualnie. Możesz wybrać czy chcesz drabinkę sznurkową, która jest w standardzie, drabinkę taśmową 25 mm za dopłatą, a nawet dobrać maskownicę drewnianą. Kolory taśmy aluminiowej 50 mm dzielimy na standardowe i perforowane (lamele z otworami/dziurkami). Występują one w następujących kolorach:
- biały,
- czarny,
- szary,
- kremowy,
- beżowy,
- srebrny,
- złoty,
- brązowy
- antracytowy
Żaluzje drewniane i bambusowe 25 mm
Żaluzje drewniane wykonane są z lameli drewnianych 25 mm z lipy syberyjskiej, gdzie drzewo jest ćwiartowane a następnie klejone i prasowane w kształt lameli. Inną żaluzją drewnianą są żaluzje bambusowe, których wysokość lameli jest mniejsza od drewnianych i nie oficjalnie przyjmuje się, że są bardziej odporne na wilgoć. W związku z tym lepiej będą się sprawowały w łazienkach czy kuchni od żaluzji drewnianych. Dostępne kolory lameli drewnianych i bambusowych 25 mm:
Żaluzje te możesz zamontować w świetle szyby – między listwami przyszybowymi. Musisz zwrócić uwagę na to, że głębokość listew jest większa niż 15 mm. Poza tym możesz zamontować żaluzję na skrzydle okna – nawierzchniowo lub na ścianie lub do sufitu. Nie zapominamy również o oknach, które się uchylają, tutaj możesz wykorzystać prowadzenie boczne, które zapewni przyleganie żaluzji do okna podczas jego otwarcia. W żaluzjach 25 mm wykorzystywane są tylko drabinki sznurkowe. Żaluzje drewniane w standardzie wyposażone są w maskownicę.
Żaluzje drewniane i bambusowe 50 mm
Żaluzje drewniane wykonane są z lameli drewnianych 50 mm z lipy syberyjskiej, gdzie drzewo jest ćwiartowane, a następnie klejone i prasowane w kształt lameli. Inną żaluzją drewnianą są żaluzje bambusowe, których wysokość lamela jest mniejsza od drewnianych i nie oficjalnie przyjmuje się, że są bardziej odporne na wilgoć, dlatego też lepiej będą się sprawowały w łazienkach czy kuchni od żaluzji drewnianych. Wśród żaluzji drewnianych mamy do wyboru również żaluzje Africa, które produkowane są z drzewa Abachi. Jest to lite drzewo, dlatego charakteryzuje się swoją teksturą, a także grubością -lamele są najgrubsze z wszystkich żaluzji drewnianych. Osłony okienne tego rodzaju przeznaczone są do montażu tylko do ściany lub do sufitu. Żaluzję możesz skonfigurować bardzo indywidualnie, możesz też wybrać czy chcesz drabinkę sznurkową lub taśmową 25 mm, która jest w standardzie lub 38 mm za dopłatą. Żaluzje drewniane w standardzie wyposażone są w maskownicę.
Dostępne kolory lameli drewnianych i bambusowych 50 mm:
- biały,
- szary,
- antracytowy,
- czarny,
- kremowy,
- brązowy,
- różne odcienie drewna
We wszystkich rodzajach żaluzji wykorzystywana jest drabinka sznurkowa lub taśmowa, na której opiera się taśma aluminiowa lub lamele drewniane. Skoki wysokościowe lameli w żaluzjach 25 mm to około 23 mm, a w żaluzjach 50 mm to około 47 mm, dlatego nawet jeżeli lamele są w pozycji otwartej zaciemniają pomieszczenie w jakimś stopniu. Patrząc na drabinki lameli, w żaluzjach 25 mm będzie praktycznie dwa razy więcej lameli niż w żaluzjach 50 mm. Musisz pamiętać, że żaluzje po podciągnięciu do góry posiadają swój pakiet, którego nie uda się zmniejszyć. W żaluzjach 25 mm zawsze będzie on większy niż 50 mm, a w żaluzjach aluminiowych mniejszy niż w drewnianych. Wszystkie żaluzje możesz konfigurować indywidualnie, kolor taśmy/lameli, kolor drabinek sznurkowych/ taśmowych 25 mm, a nawet zmienić kolor maskownicy i belki dolnej.
Wygoda – o sterowaniu.
Standardowym sterowaniem w żaluzjach są sznurki. Jednym sznurkiem sterujemy żaluzjami w górę i w dół a drugim – sterujemy lameli, określamy pozycję zamkniętą lub otwartą. Najciekawszym rozwiązaniem jest sterowanie za pomocą pilota lub smartphona, gdzie za opuszczanie, podciąganie żaluzji odpowiada silnik, który znajduje się w rynnie górnej. Silniki wykorzystywane w żaluzjach są pod 230V z mechanicznymi krańcówkami (Sonesse 40M), czyli mówiąc prościej sterowane są tylko przełącznikiem, który zazwyczaj jest umieszczony na ścianie przy osłonie okiennej – jest to połączenie kablowe (przełącznik, żaluzja). Możesz wykorzystać również inny silnik, który będzie również połączony z zasilaniem na stałe (230V), ale już sterowanie odbywa się za pomocą pilota. Są to silniki RTS (Sonesse 40 RTS), a w zależności od rodzaju pilota może on operować kilkoma żaluzjami. Piloty wielokanałowe są dość popularne, jeżeli mamy w domu np.. 3 sztuki żaluzji, 1 kanał będzie obsługiwał 1 sztukę żaluzji, 2 kanał 2 sztukę żaluzji, 3 kanał 3 sztukę żaluzji, 4 kanał wszystkie żaluzje jednocześnie, a kanał 5 np. będzie obsługiwał żaluzję 1 i 2 bo są na tej samej stronie budynku.
Najciekawszym rozwiązaniem jednak jest silnik akumulatorowy, który należy do Motionblinds.
- silnik z wbudowanym akumulatorem Li-ion – nie musisz doprowadzać przewodów elektrycznych do rolety – nie ponosisz dodatkowych kosztów instalacyjnych (przewody, zatrudnienie specjalisty) – nie musisz szukać miejsca, aby ukryć baterię na ścianie/za roletą itp.
- akumulator ładowany przewodem USB-C – taką ładowarkę na pewno znajdziesz u siebie, np. od smartphon’a (ładowarka nie jest w zestawie)
- częstotliwość ładowania zależy od gabarytu rolety, tym samym wagi, co wpływa na potrzebną energię, którą silnik musi przekazać na podnoszenie i opuszczanie rolety
- czas ładowania akumulatora – producent zaleca 8h
- silnikiem możemy sterować pilotem: dostępne piloty to 1-kanałowy, 5-kanałowy, 15-kanałowy – na każdym kanale możesz zaprogramować kilka osłon okiennych / zestawy według upodobań ze względu na stronę świata/budynku, pomieszczenie itp.
- silnik jest wyposażony w Bluetooth – dzięki temu nie potrzebujesz pilota, możesz od razu sterować roletą za pomocą swojego smartphone’a – wymagane jest tylko ściągnięcie bezpłatnej aplikacji MotionBlinds Bluetooth i się zarejestrować, a samo dodanie rolety do swojego konta polega na zeskanowaniu kodu QR. W aplikacji możemy już dobrać automatyczne podnoszenie lub zamykanie osłon okiennych wg wybranych godzin. Aplikacja też intuicyjnie prowadzi nas do ustawiania pozycji krańcowych rolety. Musisz jednak pamiętać, że Twój smartphone musi być w odległości ok. 10-15 metrów od rolety ze względu na połączenie Bluetooth. Uwaga! Na chwilę obecną aplikacja MotionBlinds Bluetooth nie jest kompatybilna z Iphone
- możesz sterować roletą z dowolnego miejsca na świecie, ale tutaj już potrzebujesz mostu CM-20, który łączy się z Twoją siecią Wi-Fi. Dzięki temu wysyłasz polecenie ze swojego telefonu za pomocą aplikacji MotionBlinds Bidge do mostu (musisz mieć włączone dane komórkowe lub być połączony z dowolną siecią Wi-Fi), a on wysyła sygnał po radiolinii do Twoich rolet – zasięg ok. 30 metrów
- zainstalowanie mostu CM-20 daje Tobie kompatybilność z innym urządzeniami inteligentnych domów, a tym samym z innymi aplikacjami, dzięki którym możesz też głosowo sterować swoimi roletami, np. Alexa, Google Home, SmartThings, Loxone itd. Most CM-20 i aplikacja MotionBlinds Bridge daje już Tobie pełną kompatybilność z Iphone
- dodatkowo silnik wyposażony jest w system Pull – jeżeli jesteś przy osłonie, a nie masz przy sobie pilota czy smartphone’a to możesz za pomocą Pull (za jednym pociągnięciem) zasunąć lub odsłonić roletę do pozycji krańcowych – zawsze też możesz zatrzymać osłonę w dowolnej pozycji
- jedyny na świecie silnik, który możesz bezpośrednio połączyć do Iphone, Ipad itp. – wszystko dzieje się pomocą aplikacji Eve. Po dodaniu rolety do aplikacji po przez zeskanowanie kodu QR z automatu też będzie widoczna w HomeKit – nie potrzebujesz bramek, mostów itp.
Podobnie jak silnik CM-03:
- silnik z wbudowanym akumulatorem Li-ion – nie musisz doprowadzać przewodów elektrycznych do rolety – nie ponosisz dodatkowych kosztów instalacyjnych (przewody, zatrudnienie specjalisty) – nie musisz szukać miejsca, aby ukryć baterię na ścianie/za roletą itp.
- akumulator ładowany przewodem USB-C – taką ładowarkę na pewno znajdziesz u siebie, np. od smartphon’a (ładowarka nie jest w zestawie)
- częstotliwość ładowania zależy od gabarytu rolety, tym samym wagi, co wpływa na potrzebną energię, którą silnik musi przekazać na podnoszenie i opuszczanie rolety
- czas ładowania akumulatora – producent zaleca 8h
- silnikiem możemy sterować pilotem: dostępne piloty to 1-kanałowy, 5-kanałowy, 15-kanałowy – na każdym kanale możesz zaprogramować kilka osłon okiennych / zestawy według upodobań ze względu na stronę świata/budynku, pomieszczenie itp.
- jeśli korzystasz już z HomeKit i posiadasz inne akcesoria Eve, w tym np. Apple TV, Ipad lub Hub – urządzenie, które są cały czas w domu/mieszkaniu możesz już sterować roletą z dowolnego miejsca na świecie. Jeśli nie, to aby tak się stało potrzebujesz mostu CM-20, który łączy się z Twoją siecią Wi-Fi. Dzięki temu wysyłasz polecenie ze swojego telefonu za pomocą aplikacji MotionBlinds Bidge do mostu (musisz mieć włączone dane komórkowe lub być połączony z dowolną siecią Wi-Fi), a on wysyła sygnał po radiolinii do Twoich rolet – zasięg ok. 30 metrów
- zainstalowanie mostu CM-20 daje Tobie kompatybilność z innym urządzeniami inteligentnych domów, a tym samym z innymi aplikacjami, dzięki którym możesz też głosowo sterować swoimi roletami, np. Alexa, Google Home, SmartThings, Loxone itd.
- dodatkowo silnik wyposażony jest w system Pull – jeżeli jesteś przy osłonie, a nie masz przy sobie pilota czy smartphone’a to możesz za pomocą Pull (za jednym pociągnięciem) zasunąć lub odsłonić roletę do pozycji krańcowych – zawsze też możesz zatrzymać osłonę w dowolnej pozycji
Musimy pamiętać, że żaluzje drewniane to surowiec całkowicie naturalny i ma prawo do różnych różnic w kolorze, strukturze i tym podobne – dokładnie o możliwych cechasz, które należą do normalnych właściwości żaluzji znajdziesz pod przyciskiem:
Wszystkie systemy przeciwsłoneczne są produkowane przez naszych kolegów i koleżanki – a to zapewnia Tobie wysoką jakość produktu. Kontrolujemy Twoje zamówienie na każdym etapie produkcji. Dbamy o to aby nasze rolety spełniały wszystkie swoje właściwości.
Miło nam będzie jeśli polubisz nas na:
Skonfiguruj żaluzję już teraz: