Na terenie województwa pomorskiego oferujemy pomiar i montaż na życzenie klienta

Czym się sugerować w wyborze tkanin w plisach?

Tkaniny w plisach jak i roletach stanowią największą powierzchnię osłony, co tak naprawdę jest jednym z kluczowych czynników przy wyborze osłony okiennej. Tkaniny plisowane możemy podzielić na dwie główne kategorie:

– Zwykłe / Standardowe
– Plastry Miodu

Tkanina zwykła a plaster miodu- różnice

Zwykłe tkaniny to tzw. harmonijka. W zależności od gramatury tkanina może być sztywniejsza lub lżejsza. Tkanina standardowa powstaje ze splotu włókien na płasko, a następnie jest prasowana w określonych odstępach i zagniatana do uzyskania oczekiwanego rezultatu czyli plisy. Jest to jedna warstwa tekstylna, a praca plisy plisy opiera się na sznurkach. Podczas produkcji plisy w tkaninie wykonywane są dziurki do prawidłowego przeplotu sznurka i nie ważne czy tkanina będzie 100% zaciemniająca czy transparentna światło tudzież promienie słoneczne będą przez te dziurki przenikały. Tak samo dzieje się na krawędziach, gdzie tworzą się nieme trójkąty przez które światło będzie Tobie wpadało do środka pomieszczenia.

Plastry miodu to dwie tkaniny połączone ze sobą fabrycznie, stąd nazwa- tkanina w przekroju ma kształt plastra miodu. Powstają one podobnie jak tkanina zwykła, ale odstępy między prasowaniem są mniejsze. Dwie tak sprasowane tkaniny są klejone ze sobą w sposób symetryczny, co daje nam pożądany efekt końcowy. Pamiętaj, że tkanina tworzy w środku komorę powietrzną, co jest lepszym izolatorem ciepła od tkaniny standardowej. Dodatkowo ten rodzaj tkanin zakrywa wszystkie otwory na sznurki i nie są one widoczne na gotowym produkcie. Plastry miodu są też sztywniejsze od tkanin zwykłych. W tych tkaninach często stosuje się sreberko w środku dla 100% zaciemnienia, ale warto wiedzieć, że wtedy okno, zwłaszcza zwykłe, pionowe bardziej się nagrzewa. Jeżeli nie jest prawidłowo i dobrze hartowane to szyba może po prostu pęknąć. W oknach dachowych nie występuje taki przypadek przy prawidłowym montażu, są to szyby bardziej hartowane niż w oknach pionowych.

Odpowiedz sobie na kilka pytań, aby dobrze wybrać…


Ilość kolorów, tekstur jest naprawdę duża, ale żebyś był /a zadowolony /a z samej tkaniny i tym samym z plisy zastanów się nad kilkoma pytaniami:

1. Od jakiej strony świata plisa ma pracować?

I…

2. Czy chcesz starać się uzyskać 100% zaciemnienia czy plisa ma zaciemniać, ale tak aby światło naturalne wpadało do środka?

Wybierając tkaninę zwróć uwagę na specyfikację tkanin: transparentność określa Tobie ile światła będzie przenikało do środka, np. od strony południowej słońca jest najwięcej i statystycznie na takie okna jest wybierana tkanina, która najlepiej zaciemnia. Inną ważnym czynnikiem jest absorpcja – która mówi Tobie w jakim stopniu tkanina będzie się nagrzewała, a jeśli będzie ciepła to automatycznie będzie oddawała ciepło do pomieszczenia. Oczywiście pomieszczenia nią nie nagrzejemy, ale pracując przy oknie/plisie może to mieć już znaczenie. Trzecią kwestią jest odbicie – pokazuje Tobie jaki procent światła tkanina odbija z powrotem w stronę okna.

3. Jak często plisa będzie użytkowana?

Warto uwzględnić do jakiego pomieszczenia zamontujemy plisę. Np. z pokoi gościnnych korzystamy rzadziej co przekłada się na częstotliwość używania osłon okiennych. Tu warto zwrócić uwagę na gramaturę. Wszechobecna grawitacja wszystko ściąga w dół do ziemi i wybierając tkaniny o większej gramaturze, czyli cięższej plisowanie będzie nam opadać, a na górze produktu będzie się prostować. Przy wyborze tkanin lżejszych efekt ten będzie zdecydowanie mniejszy. Ważne tutaj jest aby stosować się do warunków użytkowania. Mówią one, że plisa powinna być tyle samo czasu zwinięta / podciągnięta co rozłożona, aby uniknąć prostowania się tkaniny. Ponowne splisowanie tkaniny w warunkach domowych jest bardzo trudne, a producenci plis tego nie wykonują.

4. W jakim pomieszczeniu plisa będzie się znajdowała?

Część tkanin jest bardziej odporna na wilgoć, a niektóre z nich mniej. Tkaniny, przy których jest ikona o możliwości prania bardziej nadają się do łazienki czy kuchni gdzie będzie więcej wilgoci. Dodatkowo te tkaniny można delikatnie przecierać wilgotną szmatką, czyli łatwiej się czyszczą. Dla odważnych tkaniny te można zamoczyć w misce z wodą letnią do 30 stopni Celsjusza i przemyć. Następnie plisę należy z powrotem zamontować na oknie i pozostawić w pozycji zwiniętej przez ok. 8 godzin, aby zachowała swoje splisowanie. Potem należy  ją rozwinąć na 2-3 godziny do całkowitego wyschnięcia i ponownie na 2-3 godziny zwinąć. Jest to sposób dla odważnych, ponieważ łatwo zniszczyć tkaninę, tak samo nie można używać gąbek ani środków chemicznych do czyszczenia tkanin.

5. Jakie kolory się Tobie podobają, jakie kolory będą pasować do pomieszczenia?

Dla swojej pewności masz prawo zamówić próbki tkanin aby je zobaczyć i dotknąć w rzeczywistości, ekran monitora lub smartphone nie zawsze odzwierciedla faktyczny kolor tkaniny.

6. Ile mogę wydać na swoje plisy?

Tkanin jest naprawdę sporo i ciężko porównywać jaka będzie cena końcowa plisy. Wszystkie plisy są podzielone na grupy cenowe tkanin, które ułatwiają porównanie cen. Grupa 0D jest najtańsza, a grupa H najdroższa.

.

Jak wszędzie cena za tkaninę ma też swoje odzwierciedlenie w jakości. Sami wychodzimy z założenia, że im tkanina tańsza tym mniej od niej oczekujemy. Co może, ale nie musi pojawić się tkaninach najtańszych: możliwe strzępienie się krawędzi tkaniny, drobne zmiany w odcieniach lub teksturze. W tkaninach najdroższych nic takiego nie może mieć miejsca.

Mamy nadzieję, że w tym artykule pomogliśmy Tobie w wyborze odpowiedniej tkaniny do plisy. Jeżeli masz pytania, to pisz do nas, chętnie Tobie doradzimy.

Skontaktuj się z nami